Spojrzenie w przyszłość… projekt Młode Wilki W Cersanit IV wystartował!

dodano: 23.10.2019

Spojrzenie w przyszłość… projekt Młode Wilki W Cersanit IV wystartował!

Do zespołu Cersanit IV Krasnystaw dołączyli absolwenci Szkół Wyższych w ramach projektu "Młode Wilki" - wspierającego Młodych Inżynierów w stawianiu pierwszych kroków zawodowych. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z naszymi nowymi kolegami o ich drodze do pierwszych sukcesów oraz pracy w naszej firmie.

W rozmowie uczestniczyli:
Jolanta - Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie ,Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki,
Mateusz – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji,
Sylwester - Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki,
Karol - Politechnika Lubelska, Inżynieria Materiałowa.

 

HR CIV : Jak przejść z sukcesem od studenta do zawodowego inżyniera?
Jolanta: „Na pewno jest na to kilka recept. Ja podam tylko jedną, tę która napisała się sama na podstawie mojego sukcesu. U początku kariery warto brać udział w wielu rozmowach rekrutacyjnych, aby nabyć na nich pewności siebie. A kiedy można powiedzieć, że jest sukces i można śmiało ogłosić się zawodowym inżynierem? Myślę, że dopiero po wywiązaniu się z pierwszej powierzonej nam inżynierskiej odpowiedzialności. Na pewno aby utrzymać zawód i piąć się wyżej nie można osiąść na laurach. Należy mieć otwartą głowę oraz nigdy nie przestawać pytać „Dlaczego?
Karol: „ Na etapie studiów dobrze jest  wyznaczyć sobie cel zawodowy, dążyć do niego oraz w dużym stopniu stawiać na samorozwój, chodząc na kursy, szkolenia”
Mateusz:  Nie można ograniczać się do zajęć oferowanych w ramach programu studiów. Polecam udział w szkoleniach, warsztatach i projektach. Szczególnie tych związanych z Lean, Zarządzaniem projektami, Produkcją – często tego typy przedsięwzięcia są organizowane na uczelniach za darmo. Rekomenduję również udział w kołach naukowych. To nie tylko dodatkowa porcja wiedzy ale często możliwość wyjazdu do zakładów produkcyjnych czy też możliwość spotkania  z wieloletnimi praktykami w formie warsztatu bądź seminarium. W ten sposób rozszerzamy sieć kontaktów o nowe osoby z branży Trzeba korzystać z wszystkich okazji jakie pojawiają nam się na naszej drodze oraz ciągle stymulować i rozbudzać wewnętrzną ciekawość. Już w trakcie studiów warto pomyśleć o praktyce, stażu bądź wolontariacie samemu.”

HR CIV : Kiedy młody inżynier szuka firmy do pracy, jakie czynniki uważa Pani za ważne? Czym się kierować?
Karol: „ Ważne jest podejście do pracownika – wiele firm oczekuje doświadczenia zawodowego co nie zawsze daje możliwość rozpoczęcia kariery zawodowej w wybranej firmie. Ważne są również możliwości rozwoju jakie może dawać firma.”
Mateusz: Ciężko mi powiedzieć czym powinien się kierować młody inżynier, ponieważ to indywidualna sprawa. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – co chce robić w życiu. Jaką wartość jestem w stanie przynieść pracodawcy, ale także co chcę „wziąć” dla siebie. Na początku bardzo ważne żeby próbować. Jeśli nie spróbujesz nigdy nie dowiesz się czy ten obszar jest dla Ciebie.  Jeśli nie wyszło, nie poddawać się, wyciągnąć lekcję i iść dalej.”

HR CIV : Jakiej rady może Pani udzielić potencjalnym studentom myślącym o edukacji i karierze w inżynierii?
Jolanta: „ Jeśli miałabym wyłonić w mojej opinii najważniejszą rzecz na jakiej należy się skupić w trakcie studiów, to jest to zdecydowanie osobisty rozwój. Nie mam więc tu na myśli nauki, a rozwijanie swoich pasji, poznawanie nowych osób i nawiązywanie różnych relacji. Dlaczego? Ponieważ takie działania pozwalają odkryć i zrozumieć samego siebie, tym samym prowadząc do świadomego życia. Jeśli poza zdobytą wiedzą, rozwiniemy w tym czasie również swoją osobowość, żaden rekruter nie oprze się naszej kandydaturze, a my świetnie odnajdziemy się w każdym miejscu pracy.”
Karol: „ Ciągły rozwój techniki i technologii stawia nowe wyzwania dla przyszłych inżynierów. Jeżeli nie chcę się tylko odtwarzać ale i tworzyć i ulepszać warto studiować kierunki techniczne”.  
MateuszOprócz kompetencji technicznych postawić na rozwój umiejętności miękkich, praca inżyniera to nie tylko praca z maszynami. To przede wszystkim praca z ludźmi – czy to z operatorem którego trzeba przekonać do nowego rozwiązania, czy to z managementem, któremu trzeba potrafić „sprzedać” swój pomysł. Moim zdaniem najważniejsze cechy inżyniera to:
1. Empatia (musisz wejść w „buty” pracownika żeby zrozumieć co mu przeszkadza, co jest najcięższe w pracy)
2. Słuchanie i ”Otwarty umysł” (często pracownicy mają gotowe rozwiązania, mają swoje „małe patenciki”, a poza tym spędzają z maszyną najwięcej czasu, więc znają ją najlepiej - widzą kiedy nie działa tak jak powinna) 
3.  Szukanie prawdziwej przyczyny problemu - a nie tymczasowych rozwiązań, ciągłe pytanie dlaczego- nigdy niezaprzestanie się „dziwić”.

HR CIV: Co lubisz w swojej pracy?
Jolanta: „ Bardzo cenię sobie to, że pracuje w fabryce ceramiki, ponieważ jest to spełnienie moich zawodowych marzeń. Teoretyczne podstawy, w które wyposażyła mnie uczenia spotykają się w mojej pracy z praktyką. Zdecydowanie na plus oceniam atmosferę, współpracę z ambitnym zespołem oraz ogrom eksperckiej wiedzy, która mnie otacza.  Lubię poszerzać swoje umiejętności i przekraczać granice komfortu – dokładnie a no mogę liczyć w na obecnym stanowisku.”
Mateusz: „Lubię podejmować codzienne wyzwania, podnosić codziennie poprzeczkę, przekuwać swoje pomysły w faktyczne rozwiązania na GEMBA. Lubię korzystać z nowo poznanych narzędzi i rozwiązań technicznych. Moją misją jest zmieniać świat – zmieniając firmy. Sprawiać żeby pracownik nie mógł się doczekać kolejnego dnia w pracy. Dlatego staram się ulepszać, usprawniać i ułatwiać. Zmiana to jedyny pewnik świata. Najbardziej lubię ludzi, cieszy mnie to jak się zmieniają przy moim lekkim wsparciu, jak pracownik którego jeszcze kilka tygodni temu nie dziwił wyciek oleju. Teraz sam zgłasza kolejny pomysł na usprawnienie pracy.”

HR CIV : Jakie masz spostrzeżenia, uwagi odnośnie pracy w Cersanit IV?
Jolanta: „ W mojej opinii jest to firma z ogromnym potencjałem. Obecnie nie przoduje na rynku ceramiki sanitarnej - boryka się z dość mocną zagraniczną konkurencją. Myślę jednak, że jeśli zakład nieco mocniej postawi na rozwój i zacznie bardziej doceniać swoich pracowników sukces ma w zasięgu ręki.”
Karol: „ Proces produkcji ceramiki jest bardzo złożony. Na końcowy produkt wpływa wiele czynników. Praca w Cersanicie daje możliwość zapoznania się z procesem wytwarzania ceramiki oraz ulepszania go. Jest to na pewno praca ciekawa, ale wymagająca i trzeba być wytrwałym w próbach na których opiera się ulepszanie procesu, ponieważ nie każda próba zminimalizowania ilości wad produkcyjnych kończy się powodzeniem”
Mateusz: „Na pochwałę zasługuje przyjazna, koleżeńska atmosfera - nie widać było zdystansowania ze względu na zajmowane stanowisko, czy to z poziomu kierowników, mistrzów, brygadzistów oraz operatorów. Miałem styczność z dużą dawką wiedzy eksperckiej, poznałem fachowców w swoich obszarach. Ceramika sanitarna to dziedzina wymagająca poza wysokim progiem wejścia w postaci kapitału ogromnego know-how, Cersanit tworzą ludzie jeśli Cersanit zadba o swoich fachowców oni zadbają o klientów. Ten okres dla mnie to przede wszystkim praca ramię w ramię z fachowcami.”